Search Unity

Unity Devs Romania

Discussion in 'General Discussion' started by scarpelius, Apr 30, 2012.

  1. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
    This a call for devs in Romania to get to know each other and maybe gather together for a beer since is already summer :)

    Salut,

    As vrea sa stiu daca mai exista utilizatori de unity care doresc sa iasa la o bere (in Bucuresti) sau sa discute in privat cand e cazul de o mana de ajutor la cod sau la grafica.
     
    Last edited: May 1, 2012
    RoyalCoder likes this.
  2. Thunderent

    Thunderent

    Pocket Artist

    Joined:
    Oct 8, 2010
    Posts:
    435
    Salut!
    Chiar eram curios sa vad daca mai sunt si alti utilizatori de Unity pe acest forum,din cate am vazut eu sunt destul de putini romani pe aici,dar chiar ma bucur sa vad ca nu sunt singurul.
    La partea cu iesitul la bere...stau la cateva sute de kilometri departare de Bucuresti si nu as putea veni,eventual daca am drum pe acolo.

    Despre mine...
    Folosesc Unity de vreo 1-2 ani,deci am ceva experienta.As putea sa dau bucuros o mana de ajutor cand vine vorba de grafica(momentan,invat si incerc sa devin mai bun--beginner artist here),sunt aproape in fiecare zi pe forum deci,cine are nevoie de ajutor sa dea PM.
     
  3. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
    Salut,
    Vad ca nu suntem prea multi :)
    Parca începuse-i un proiect cu niște bărci...
     
    Last edited: Dec 7, 2021
  4. Django

    Django

    Joined:
    Nov 25, 2008
    Posts:
    120
    Salut,

    Si noi suntem utilizatori de UNITY.In general nu suntem prea mult pe forum pentru ca lucram pe jocul nostru.
    Noi suntem din Canada si suntem bucurosi ca si alti romani folosesc Unity.
     
  5. descenderdante

    descenderdante

    Joined:
    Sep 3, 2009
    Posts:
    218
    Salutare tuturor,
    Vad ca nu suntem tare multi pe aici :(...Lucrez cu unity de cand o aparut versiunea 2.5 :p daca cineva din Suceava sau prin jur Iasati un pm.



    @Scarpelius Nu is in bucuresti dar cred ca DefCamp o sa se tina in bucuresti deci se poate sa trec pe acolo ..de ceva iti las un pm
     
    Last edited: Dec 17, 2012
  6. Eddzio

    Eddzio

    Joined:
    Sep 21, 2012
    Posts:
    1
    Salutare sunt nou in acest domeniu in aceasta arta am fost mai mult pe partea de sunet cam peste tot as fi vrut sa ma apuc de asa ceva graphics mai mult sketch si dc nu mini gaming oricum am nevoi de orice sfat / ajutor pt a intelege cat mai bine Unity-ul si sa incep sa lucrez , o sa citesc/vad pe net fiecare tutorial dar cel mai bine ar fi un profesor daca stiti pe cineva ca se ocupa cu asta as avea nevoie mai ales ca vreau sa ma pregatesc de facultate inclinandu-ma spre Informatica. Multumesc.
     
  7. I am da bawss

    I am da bawss

    Joined:
    Jun 2, 2011
    Posts:
    2,574
    Salut!
    Ce mai faci toate! Eu glumesc eu nu cunosc nici un român așa cum am devenit Român? :D
     
  8. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
    Huh? Google translation?
     
  9. I am da bawss

    I am da bawss

    Joined:
    Jun 2, 2011
    Posts:
    2,574
    I was just joking! :D

    I do want to visit Romania one day though!
     
  10. RaduUnity4

    RaduUnity4

    Joined:
    Nov 24, 2012
    Posts:
    1
    Salut si eu sunt roman, bine doar un pusti cu vise mari. 13 ani am. Am inceput sa urmez tutoariale de ceva timp. Sunt singur, independent. Nu mai am pe nimeni in echipa sa ma ajute, asa ca invat/fac partea de scripting, modeling, animation etc... Poate vom face toti, sau aproape toti o echipa, pentru a scoate un joc open-source...
     
    MrSkellytone likes this.
  11. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
    Sweet dreams :D
    Daca reusesti sa faci o echipa dintre prietenii apropiati si/sau colegi, s-ar putea sa mearga. Dar, nu-ti fa sperante in team over internet cu straini.
     
  12. Ovidiu29

    Ovidiu29

    Joined:
    Nov 24, 2012
    Posts:
    5
    Salut si eu sunt roman si as vrea sa colaboram!
     
  13. Emperius

    Emperius

    Joined:
    Dec 1, 2012
    Posts:
    1
    Salut, ma numesc Andrei si sunt din Tulcea.
    De multa vreme incerc sa lucrez la un joc dar stiti cum este, apar diverse probleme si trebuie sa pui proiectele pe pauza.
    Proiectul meu a inceput initial ca si serial de animatie din pasiunea pentru 3D (modeling, animation etc.) dar cum un astfel de proiect este destul de greu de realizat m-am reorientat spre jocuri. Astfel cand a inceput avantul cu iOS a fost logic sa aleg aceasta directie, adevarul e ca jocurile erau intotdeauna in plan, planul fiind: desene animate, jocuri si comic books.
    Ma bucur sa vad ca mai sunt si alti romani, eu sunt abia la inceput insa mai lucrez cu doi prieteni in timpul liber.
    Cand o sa am ceva ce pot sa arat o sa postez aici pentru sfaturi si pareri.
    Here's to finishing it!
    Numai bine si sarbatori fericite!
     
    Last edited: Dec 1, 2012
  14. IT_Criminal

    IT_Criminal

    Joined:
    Nov 3, 2012
    Posts:
    3
    sall all :)
     
  15. nooblike

    nooblike

    Joined:
    Dec 21, 2012
    Posts:
    1
    Salutare... Raoul aicea... din Romania, Ardeal :)
    Nu-s sunt developer de unity.. am doar un site de jocuri in care postez jocuri unity 3d. :)

    Cine stie.. poate pe viitor o sa invat si o sa fac si eu un joc.

    Toate cele bune!
     
  16. Crymek

    Crymek

    Joined:
    Dec 23, 2011
    Posts:
    47
    Salut, ma bucur ca sunt si romani pe forum. Eu as vrea sa ne facem un grup numai de romani, sa colaboram, sa ne ajutam inte noi...etc.
     
  17. Crymek

    Crymek

    Joined:
    Dec 23, 2011
    Posts:
    47
  18. mboog12

    mboog12

    Joined:
    Oct 4, 2011
    Posts:
    91
    scarpelius, imi place jocul tau skate mania, are un anumit feeling. ar trebui sa te apuci sa-l termini si sa-i dai drumul pe appstore/g play


    edit : daca are careva chef la un moment dat sa facem o intalnire a developerilor de unity in bucuresti sau prin apropiere dati un semn sa ne organizam. mi-ar placea sa discutam despre developing pe unity si game developing in general...
     
    Last edited: Dec 30, 2012
  19. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
    I am available :)

    Jocul ala nu pot sa-l termin ca nu am licenta la grafica. Ala trebuia sa fie doar un infinite level generator iar ala care l-a comandat nu a platit nimic.
     
  20. Liviu-Globa

    Liviu-Globa

    Joined:
    Jul 25, 2012
    Posts:
    180
    Salut, si eu sunt din Romania, adica mai precis sunt din Moldova dar invat in Romania , Suceava. Invat C# si unity3d de vreun an ;)
     
  21. Liviu-Globa

    Liviu-Globa

    Joined:
    Jul 25, 2012
    Posts:
    180
    De ce crezi asa?E destul de posibil eu lucrez in echipa cu inca doi baieti din Modlova dar nu iam vazut de loc in realitate dar neam prietenit foarte mult si tinem contact si lucram de aproape un an :D. Asa ca totul e posibil doar sa ai dorinta ;)
     
  22. descenderdante

    descenderdante

    Joined:
    Sep 3, 2009
    Posts:
    218
    Eh poate exista si exceptii dar cread ca scarpelius are dreptate, de asemenea o echipa de 3 persoane e foarte mica deci nu stiu daca chiar se incadreaza, Atata timp cat aveti aceleasi obiective si aceleasi viziune asupra produsului nu vad o problema cu acest tip de colaborare
     
  23. Liviu-Globa

    Liviu-Globa

    Joined:
    Jul 25, 2012
    Posts:
    180
    Nu are importanta daca e mica sau mare, principal este experienta pe care o obtii, lucrurile noi pe care le inveti si persoanele noi pe care le cunosti ;)
     
  24. descenderdante

    descenderdante

    Joined:
    Sep 3, 2009
    Posts:
    218
    Cred ca ai deviat putin de la subiect aici , era vorba de a creea un produs cu succes , daca e doar vorba de a obtine experienta esti mult mai bine pe cont propriu decat intr-o echipa.
     
  25. Liviu-Globa

    Liviu-Globa

    Joined:
    Jul 25, 2012
    Posts:
    180
    Am in vedere de experienta in grup :)
     
  26. Liviu-Globa

    Liviu-Globa

    Joined:
    Jul 25, 2012
    Posts:
    180
    Si totusi unde sunt multi puterea creste, e mai mare posibilitatea sa faci un joc reusit in trei fiecare cu specialitatea lui decat in unu si sa te ocupi de toate(programare , design si inca modelare) :D
     
  27. nastasache

    nastasache

    Joined:
    Jan 2, 2012
    Posts:
    74
    Buna ziua,
    Caut si eu alti pasionati de Unity3D in Bucuresti, cu care sa ma pot intalni si discuta. Lucrez singur la un FPS in retea si e foarte greu sa-i dau de cap de unul singur.
    Multumesc.
     
  28. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
    La bere nu cred ca o sa ai success sa-ti rezolvi problemele :D
     
  29. nastasache

    nastasache

    Joined:
    Jan 2, 2012
    Posts:
    74
    Pai invitatia la bere era pentru asta-vara. Acuma se bea vin fiert. Poate la vin fiert o sa am succes sa-mi rezolv problemele. Si palavrageala e utila uneori, se face schimb de experienta.
     
  30. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
  31. neckro

    neckro

    Joined:
    Aug 10, 2011
    Posts:
    3
    Salut baieti, ma bucur sa vad in sfarsit romani interesati de game development. Ar fi interesant pe langa grup, un site in limba romana cu tutoriale si documentatie. Ce ziceti ? Desi sunt la inceput, unity pare a fi o unealta extraordinara, mai ales ca nu ai nevoie de tone de coding din prima. Apropo` de coding :) ; are cineva experienta in " endless terrain " ?
     
  32. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
    N-am incercat, dar sint ceva discutii pe aici pe forum si chiar un plugin cred ca ii zice stichscape sau ceva de genu.
     
  33. neckro

    neckro

    Joined:
    Aug 10, 2011
    Posts:
    3
    Multumesc mult, o sa caut.
     
  34. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
  35. VDTruck

    VDTruck

    Joined:
    Jan 31, 2013
    Posts:
    8
    Si eu sunt din Timisoara. :D
    Sunt inca incepator de tot in Unity, insa am mari sperante.
    Am experienta de 6 ani in programarea web, experienta relativ medie in programarea java, C, C++.
    De anul trecut din mai am aflat de unity, insa prioritatea de anul trecut a fost programarea sub Android, si urmatoarea tinta e Unity.

    De mai multi ani ma ocup cu dezvoltarea de jocuri browser based, insa consider ca e timpul pentru o schimbare majora. :)
    Marea problema va fi cu siguranta grafica, insa sper ca o sa am ceva colaboratori...
    Am gasit pe cineva care m-ar putea ajuta foarte mult, insa problema este ca avem orientari diferite...
     
  36. Stripu

    Stripu

    Joined:
    Jan 30, 2013
    Posts:
    1
    Salutare baieti! Am inceput si eu sa experimentez cu Unity de ceva timp (f putin) si mi se pare super din punctul de vedere al usurintei in lucru si al deployment-ului pe diverse platforme.
    Cu ocazia asta, vroiam sa si intreb daca e cineva interesat de o colaborare pe termen lung, deoarece eu as vrea sa infiintez un studio de game design (in Bucuresti). In prima faza as putea sa vin cu echipamentele si spatiul. Pentru cei interesati, puteti sa-mi dati un PM.
    Stima!
     
  37. descenderdante

    descenderdante

    Joined:
    Sep 3, 2009
    Posts:
    218
    Scarpelius e din bucuresti , eu saptamana viitoare prin bucuresti , poate ne intalnim toti la o bere ;)
     
  38. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
    Da. Tot pe la Regie te cazezi :)?
     
  39. descenderdante

    descenderdante

    Joined:
    Sep 3, 2009
    Posts:
    218
    Ma indoiesc , ma cazez pe langa Primaverii sau pe langa Centru Vechi inca nu m-am decis
     
  40. nastasache

    nastasache

    Joined:
    Jan 2, 2012
    Posts:
    74
    Anuntati-ma si pe mine cand organizati intalnirea. Daca e seara dupa ora 18:30 sau in weekend, pot veni si eu. Thx.
     
  41. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
    Este anunt pe grupul de pe facebook.
     
  42. piluewqe

    piluewqe

    Joined:
    Mar 31, 2013
    Posts:
    1
    Hello ,

    Si eu as vrea sa intru pe grupul de facebook.Am dat request
     
  43. Liviu-Globa

    Liviu-Globa

    Joined:
    Jul 25, 2012
    Posts:
    180
    Ceva nou pe aici? :)
     
  44. Eugen35

    Eugen35

    Joined:
    Apr 8, 2013
    Posts:
    8
    Salut, ma numesc Eugen Udrea, abia acum am observat threadul acesta :) Folosesc Unity de ceva timp si fac jocuri de ceva ani.
    Ma bucur sa vad ca exista si romani fericiti :)
     
  45. primus88

    primus88

    Joined:
    May 14, 2013
    Posts:
    611
    Salut,

    Caut ajutor pentru proiectul meu: Hoarder

    Caut GUI developer.

    Numai bine !
     
  46. Liviu-Globa

    Liviu-Globa

    Joined:
    Jul 25, 2012
    Posts:
    180
    Salut la toti, ceva noutati?
    Cred ca ar trebui sa facem un joc simplu impreuna ;)
     
  47. Eugenius

    Eugenius

    Joined:
    Dec 15, 2012
    Posts:
    5
    Salut,

    Lucrez cu Unity de ~1 an. Tocmai am inceput sa lucrez la propriul meu joc (cu greu, i know).

    @Liviu Globa - foarte misto functionalitatea la Legendum! Superb. Astept update-urile :D
     
  48. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
    Cine vrea noutati ne gaseste pe facebook https://www.facebook.com/groups/376152975813556/ Daca vreti sa intrati in grup e bine sa aveti imagini unity/gamedev related la profil sau sa-mi dati un mesaj pentru ca nu aprobam pe oricine. A certain degree of proficiency is required.
     
  49. Marcoandrei

    Marcoandrei

    Joined:
    Aug 28, 2013
    Posts:
    1
    Salutare si eu sunt tot roman
    incepator
    in varsta de 16 ani la liceu profil electronica
    vreau sa invat impreuna cu alti romani in unity
     
  50. MoonbladeStudios

    MoonbladeStudios

    Joined:
    Oct 14, 2013
    Posts:
    185
    salut . uite am aterizat si eu aici :p

    @scarpelius niste poze cu 01010101 si c++ se pun? :p